Чому нам час від часу корисні стресові навантаження з виділенням адреналіну, і як нам в цьому може допомогти страшний квест?

Зіткнувшись з небезпекою – уявною чи справжньою – наш організм миттєво реагує викидом гормону страху. Навіщо нам це потрібно, корисно це чи ні, і як це можна використати? Спробуємо розібратись.

В повсякденному житті нам часто не вистачає екстриму. Для освіження сприйняття. Сидяча робота чи навчання, малорухомий спосіб життя – і ось уже навіть молоді люди помічають  у себе зайві кілограми, млявість і апатію. Хочеться якогось сплеску яскравих емоцій, наповнення життєвими силами. А оскільки в людському організмі існує система регуляції, що керує всіма процесами обміну речовин, саме тут можна знайти ключ до розуміння наших бажань і механізмів їх реалізації.

Наші емоції  – це біохімія, насправді. Чи ми відчуваємо радість, гнів, чи страх – в усіх цих процесах бере участь гормональна система організму. Тривога, відчуття небезпеки, непереборний страх, стрес, біль – це фактори, що викликають миттєве збільшення концентрації в крові гормону адреналіну. Він присутній в крові завжди, але під час стресу його кількість різко зростає.

Природа дала нам адреналін для миттєвої реакції на небезпеку, для спасіння в екстремальній ситуації. Як це працює?

У першу чергу, адреналін за лічені секунди викликає перерозподіл кровотоку в організмі: всі сили спрямовуються  на виживання – на короткий час (10-20 хвилин) стати більш витривалим, швидше думати і миттєво знаходити рішення. Швидкість реакції зростає процентів на 15. Це відбувається за рахунок розширення судин головного мозку, частково – і скелетних м’язів. Розширюються зіниці очей, і одразу покращується зір в темряві. Розширення дихальних шляхів дає можливість кисню більш активно потрапляти до легенів, покращується газообмін – кров більш активно насичується киснем і віддає вуглекислий газ. І, відповідно, обмін речовин (метаболізм) пришвидшується під дією адреналінового викиду. А ось травлення можна відкласти до більш спокійного моменту – і тому судини, що ведуть до органів черевної порожнини звужуються і приплив крові в цю область тимчасово зменшується.  

Підвищується больовий поріг: так адреналін допомагає людині  подолати шок від поранення.

В сукупності ці зміни дають організму додаткову енергію і відчуття бадьорості (на короткий час, щоправда, після якого настане неминучий спад).

Джерелом енергії є глікоген печінки – він швидко розщеплюється з виділенням великої кількості глюкози. Відомо, що стрес спалює велику кількість жирів. А ось синтез жирів в цей час сповільнюється.

Медикам відомо також про антиалергічну і протизапальну дію адреналіну.

Тож корись чи шкода?

У підсумку можна сказати – помірний стрес скоріше корисний, ніж шкідливий – за умови, що це трапляється не часто. Це гарне тренування витривалості і стійкості для нашого організму. Адреналін що виділяється стимулює систему кровообігу, імунну систему, підтримує орагнізм в тонусі. Рівень адреналіну в крові зростає також і під час роботи м’язів – наприклад, під час занять спортом, тому спортивне тренування – це теж маленький стрес.

У деяких людей навіть виникає адреналінова залежність: це коли орагнізм звик до стресу, і треба все більше і більше екстріму, щоб викликати сплеск адреналіну. Але саме такі сплески забарвлюють життя в яскраві кольори.

Саме тому так багато людей шукають джерела сильних емоційних потрясінь: екстремальний спорт і подорожі, стрибки з парашутом, дайвінг, альпінізм, мотоспорт…. Ну або як економ-та експрес-варіант екстріму – похід на страшний квест. З другом, з подругою, або цілою компанією. Лишень не забудьте забронювати квест заздалегідь на зручний для вас час і день. Для вашого організма немає різниці  – чи він зустрінеться зі справжньою небезпекою, чи з її майстерною імітацією: в обох випадках він відреагує однаково.

Попередження: викид адреналіну різко підвищує кров’яний тиск! Збільшується навантаження на серце і всю серцево-судинну систему. Це протипоказано людям з серцево-судинними захворюваннями і людям похилого віку. Але і молодим та здоровим перенавантажувати себе стресами занадто часто теж не можна. Бо сили організму виснажуються. 

Чому нам так подобаються гострі відчуття.

Доречі, після проходження  страшного квесту на вас чекає приємний бонус від всласного орагнізму: слідом завикидом  адреналіну відбувається збільшення секреції дофаміну, серотоніну і ендорфінів – гормонів радості. Негативні враження від пережитого стресу змінюються більш приємними відчуттями (ендорфін схожий за своєю дією на морфій), покращується загальне самопочуття. Саме завдяки цим гормонам люди знов і знов намагаються пережити гострі відчуття.

Висновок:

Давати собі час від часу адреналінове навантаження – можна і треба (якщо нема протипоказань з боку здоров’я). Число любителів екстремальних видів спорту неухильно зростає. Хорор-квести теж стають все більш популярними, і це правильно. Головне – щоб ваше здоров’я залишалось завжди під контролем. Загалом, якщо у найближчі вихідні у вас ніяк  не вийде зайнятись дайвінгом або підкорити гірську вершину, знайдіть годину – дві  часу і відвідайте страшний квест. З друзями. Адреналінове тренування вам забезпечено! Життя – це рух, і найстрашніше в ньому – застій. Тож вперед!